Yeni Yabancı Kuralı Süper Lig’de Tartışmalara Yol Açtı! Yeni Yabancı Kuralı Nasıl Olacak? İşte Detaylar…

Süper Lig'de 2023-2024 sezonu itibariyle yabancı kuralı yeniden belirlenmeye hazırlanıyor. TFF ve Kulüpler Birliği, yeni yabancı kuralında uzlaşma sağlamış olsa da, Süper Lig'den sadece Gaziantep FK bu öneriye karşı çıkmış durumda.

Yeni Yabancı Kuralı Süper Lig’de Tartışmalara Yol Açtı! Yeni Yabancı Kuralı Nasıl Olacak? İşte Detaylar…
                Süper Lig

Süper Lig

Kadro değeri :
Lig genişliği : 20 Takım Rekor şampiyon : Galatasaray 23 kez
Detaylı İncele

İlk 11’de En Az 3 Türk Futbolcu Zorunluluğu 2021-2022 sezonunda Süper Lig kulüpleri, kadrolarında en fazla 14 yabancı oyuncu bulundurabilirken, sahada aynı anda en fazla 8 yabancı futbolcu oynayabiliyor. Bu durum, takımların sahada en az 3 Türk futbolcu bulundurma zorunluluğunu beraberinde getiriyor.

Yeni Sezonlarda Yabancı Sayısı Kısıtlaması TFF, 2021’de yabancı kuralında yapılan düzenlemeye göre, 2022-2023 sezonunda en fazla 12 ve 2023-2024’te ise en fazla 10 yabancı futbolcu kadroda yer alabilecek. Aynı dönemde, sahada aynı anda 7 ve 6 yabancı futbolcu oynatılabilecek.

Kulüpler Birliği ve TFF, yeni yabancı kuralını yakın zamanda karara bağlaması beklenirken, bir kulüp bu öneriye karşı çıkmış durumda. Gaziantep FK, sınırlamanın kalkması konusunda diğer kulüplerle aynı görüşü paylaşmıyor.

Yeni Kriterler ve Genç Oyuncular İçin Teşvik Sistemi Yabancı sınırlamasının kalkması durumunda, yaş sınırı, +30 oyuncular için TFF’ye fazladan prim ödenmesi gibi kriterler belirlenmesi öneriliyor. Ayrıca, farklı kıtalardan gelen oyuncular için ayrı koşulların uygulanması ve Türk gençlerinin yolunu açacak akademilerle teşvik sisteminin belirlenmesi önerileri de gündemde.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli