Türkiye ve İtalya, 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası İçin Ortak Düzenleme Kararı Aldı

Türkiye ve İtalya, 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası İçin Ortak Düzenleme Kararı Aldı

Bir süredir ortaya atılan iddialar sonunda Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından doğrulandı. Türkiye ve İtalya’nın, 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı birlikte düzenleme niyetinde olduğu resmen açıklandı. Federasyon başkanları arasında yapılan görüşmelerin ardından, adaylık konusunda önemli kararlar alındı.

Türkiye ve İtalya’nın Ortak Başvuru Süreci

Türkiye, 2028 ve 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’na aday olmuştu. Bu kapsamda Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından imzalanan adaylık dosyası, Türkiye Futbol Federasyonu’na gönderildi. Daha sonra TFF, dosyayı 12 Nisan 2023 tarihinde UEFA’ya sundu. Ancak 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası için yeni bir iddia ortaya atıldı ve bu iddia, iki ülkenin turnuvayı birlikte düzenlemek istediğiydi.

Turnuvada Stadyum Seçimi ve Maçlar

Türkiye ve İtalya’nın ortak düzenleme kararıyla beraber, her iki ülkeden altı stadyum belirlenmesi planlanıyor. Yani turnuva, toplamda 12 stadyumda gerçekleşecek. Ön görülen plana göre, turnuvanın açılış maçı İstanbul’da ve finali ise Roma’da oynanacak.

İtalya Hazır Olduğunu Açıkladı

İtalyan basını, Türkiye ile ortaklaşa düzenleme konusunu geniş bir şekilde işledi. İtalyanlar, Türkiye ile birlikte turnuvayı düzenlemeye hazır olduklarını belirttiler. Önemli kararın, 10 Ekim’de Nyon’da yapılacak olan İcra Komitesi toplantısında verileceği belirtildi.

Federasyonların Ortak Mektubu

İtalya Futbol Federasyonu ve Türkiye Futbol Federasyonu, birlikte 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı düzenlemeye hazır olduklarını belirten ortak bir mektup yayımladı. İtalya Futbol Federasyonu Başkanı Gabriele Gravina ile Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, bu konuyu görüşmek üzere Roma’da bir araya gelmişti.

TFF’den Resmi Açıklama

Türkiye Futbol Federasyonu, ortak adaylıkla ilgili şu ifadeleri kullandı: “TFF ile İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) yapılan görüşme ve değerlendirmelerin ardından, UEFA EURO 2032’yi beraber düzenlemek için UEFA’ya ortak başvuru yapma kararı almıştır.” Federasyon ayrıca, bu türden büyük turnuvaların ortaklaşa düzenlenmesinin etkileşimi artıracağını ve turnuvanın verimli ve sürdürülebilir tamamlandığını ifade etti.

UEFA’dan Yanıt: Ortak Teklif Değerlendirilecek

Avrupa Futbol Federasyonu UEFA, Türkiye ve İtalya’nın 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’na ortaklaşa aday olmak istediklerini duyurdu. UEFA’nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, “UEFA, bugün İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) ve Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF), UEFA EURO 2032’ye ev sahipliği yapmak için bireysel tekliflerini tek bir ortak teklifte birleştirme talebi aldı” ifadeleri kullanıldı. Ortak teklifin ihale gerekliliklerini karşılaması durumunda, 10 Ekim’deki toplantıda UEFA İcra Komitesine sunulacağı belirtildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli