TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, futbol akademileri projesi ve Beşiktaş’ın tepkisi hakkında açıklamalarda bulundu

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi yeni projeyi duyurmak için düzenlenen basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Büyükekşi, ligden çekilen takımların puanlarının silinip silinmeyeceği konusunda tartışmalara son noktayı koydu. MHK konusunda da TFF Başkanı herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceğini söyledi.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, futbol akademileri projesi ve Beşiktaş’ın tepkisi hakkında açıklamalarda bulundu
                Süper Lig

Süper Lig

Kadro değeri :
Lig genişliği : 20 Takım Rekor şampiyon : Galatasaray 23 kez
Detaylı İncele

Beşiktaş JK

Kadro değeri : 143.45 mil. €
Detaylı İncele

Büyükekşi’nden Türk Futbolu için Önemli Projeler

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Double Pass firmasıyla düzenlenen sponsorluk anlaşması için basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Türk futbolunun geleceğine dair projelere yönelik bilgiler veren Büyükekşi ayrıca kulüplerin borcunu ve maddi yönden yaşanan acı tabloyu da duyurmuş oldu.

Kulüplerin Borçları ve Futbol Akademileri

Büyükekşi konuşmasında, “Kulüplerimiz ekonomik olarak zor durumdalar. Borçları 25 milyar TL’ye yakın. Faizi ile birlikte bu iki katına çıkıyor. Futbol akademileri projemiz, işte bu yüzden kritik öneme sahip. Hem altyapıda hem sportif başarıda hem de finansal açıdan ihtiyaçları karşılıyor.” dedi.

“Futbol akademilerinin finansmanında, Hazine ve Maliye Bakanlığımız ilgili kanunu değiştirerek kulüplerimize stopaj iadelerini altyapı için kullanma zorunluluğu getirdi. Kulüplerimize böyle güzel bir imkan tanıyarak Türk futbolunun gelişmesine büyük destek veren başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Hazine ve Maliye Bakanımız ile Gençlik ve Spor Bakanımıza şükranlarımızı sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Double Pass ile İş Birliği

Büyükekşi ayrıca, “TFF olarak bizim rolümüz, futbol akademileri projesini sağlam bir zemine oturtmak ve uygulamasını sağlamak.” dedi ve “Double Pass firmasıyla iş birliği protokolünü sizlerin huzurunda imzalayacağız.” şeklinde konuştu.

Projenin Kapsamı

Büyükekşi, projenin kapsamı hakkında da bilgi vererek, “Öncelikle, yaş gruplarına özel kriterleri taşıyan antrenörler seçilecek. Kulüplerde gerçek anlamda futbol akademileri kurulacak ve 6 ay süre ile antrenörlerin ücretleri TFF tarafından karşılanacak. Akademiler TFF tarafından denetlenecek ve destek mekanizmaları denetleme sonuçlarına göre işletilecek. Belirli kriterlere göre seçilecek antrenörler, kendi ilgili yaş gruplarına göre eğitim alacaklar. Eğitimini tamamlayan antrenörler, eğitimini aldıkları yaş gruplarına göre çocuklarımıza ve gençlerimize eğitim verecekler.”

Ayrıca Büyükekşi, gelecek sezon Süper Lig ve TFF 1. Lig kulüplerine akademi zorunluluğu getirildiğini de açıkladı. Bununla birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ilgili kanunu değiştirerek kulüplere stopaj iadelerini altyapı için kullanma zorunluluğu getirdiğini belirtti.

Akademi Zorunluluğu Getirildi

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, konuşmasında ayrıca gelecek sezon Süper Lig ve TFF 1. Lig kulüplerine akademi zorunluluğu getirildiğini de duyurdu. Bu kararla birlikte kulüplerde gerçek anlamda futbol akademileri kurulması ve antrenörlerin ücretlerinin 6 ay boyunca TFF tarafından karşılanması hedefleniyor. Akademiler TFF tarafından denetlenecek ve belirli kriterlere göre seçilecek antrenörler kendi ilgili yaş gruplarına göre eğitim alacaklar.

2024-2025 yılında B takımı uygulaması geliyor

TFF Başkanı Büyükekşi, genç futbolcu gelişimi kapsamında 2023-2024 sezonunda Süper Lig’deki takımların, 2024-2025 sezonundan başlamak üzere katılabileceği B takımı uygulamasının hayata geçirileceğini de açıkladı.

Beşiktaş’a Yanıt

Büyükekşi ayrıca, ligden çekilen takımların puanlarının silinip silinmeyeceği konusunda tartışmalara son noktayı koydu. Başta Beşiktaş olmak üzere tepki gösteren kulüplerin bu konuda Kulüpler Birliği’ne başvurması üzerine, konunun TFF’nin yetkisi altında olduğunu belirten Büyükekşi, “Oynanmış maçlar tescil edilmiştir. Oynanmamış olanlar hükmen sonuçlanmıştır. Aldığımız karar acele değildi. Geçmiş örneklere bakarak aldık. Ortamı gerginleştirmeden ligimizi devam ettirelim. Futbolumuzun marka değerine zarar vermeyelim.” şeklinde konuştu.

MHK açıklaması

Büyükekşi ayrıca Merkez Hakem Kurulu (MHK) konusunda da açıklamalarda bulundu. Bu hafta sadece derbi maçın hakeminin manuel olarak atandığını belirten Büyükekşi, “MHK’nin böyle bir talebi oldu. Belçika’da da böyle uygulamalar olabiliyor. Bazen en zor maçı manuel olarak atayabiliyorlar. Biz de buna izin verdik. Şeffaflık gereği de bunu özellikle açıkladık. Ayrıca Merkez Hakem Kurulu başkanını değiştirmek gibi bir düşüncemiz yok.” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli