Son dakika: Türkiye Futbol Federasyonu’ndan Yabancı Kuralı Açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 2023-2024 futbol sezonunda Süper Lig ve 1. Lig'de uygulanacak yabancı kuralını resmi olarak açıkladı. Yabancı kuralıyla ilgili merakla beklenen kararlar TFF tarafından detaylarıyla duyuruldu.

Son dakika: Türkiye Futbol Federasyonu’ndan Yabancı Kuralı Açıklaması
        Süper Lig

Süper Lig

Kadro değeri :
Lig genişliği : 20 Takım Rekor şampiyon : Galatasaray 23 kez
Detaylı İncele
        1.Lig

1.Lig

Kadro değeri :
Lig genişliği : 18 Takım Rekor şampiyon :
Detaylı İncele

Başkan Büyükekşi’nin Adana Demirspor Ziyareti

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, geçtiğimiz hafta TFF Omuz Omuza Gösteri Maçı öncesinde Adana Demirspor’u ziyaret ederek yabancı kuralıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Büyükekşi, “Lütfen bizim ağzımızdan duymadığınız veya resmi sitemizden yayınlanmadığımız herhangi bir habere itibar etmeyin. Şu anda kesin bir kural yok. Hala üzerinde çalıştığımız taslaklar bulunuyor. Amacımız Türk futbolunu daha da ileriye taşımak. Üç ay önce AZ Alkmaar’ı ziyaret ettik. Altyapı direktörü, “Şu anda kadromuzun %49’u altyapıdan yetişen oyunculardan oluşuyor, ama hedefimiz bunu %51’e çıkarmak. Biz zengin bir kulüp değiliz. Her yıl 10 milyon Euro değerinde oyuncu satmamız gerekiyor, aksi takdirde ayakta kalamayız” dedi. Bu sözleri Hollanda ve Belçika kulüplerinin dile getirdiği durumu yansıtıyor. Biz ise Türkiye’yiz. Kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla orada 40-50 bin Euro iken Türkiye’de 10-12 bin dolar seviyesinde. Kulüplerimizin sürekli yabancı transferleriyle ekonomilerini ne kadar sürdürebileceğini düşünebiliriz. Bu yüzden her yıl A takımına 2 oyuncu yetiştirebilme konusunda çözüm bulmaya çalışacağız. Türk futbolunun kurtuluşu burada. Federasyon olarak kulüplerimizle birlikte çalışarak bunu hayata geçirmek için çaba sarf ediyoruz” şeklinde konuşmuştu.

Mevcut Kuralın Devam Etme Kararı

Türkiye Futbol Federasyonu, mevcut yabancı kuralının yeni sezonunda da geçerli olacağını duyurdu.

TFF’nin yaptığı açıklamaya göre:

 • 2023-2024 Futbol Sezonunda Spor Toto Süper Lig kulüpleri, aynı anda sahada en fazla 8 yabancı uyruklu futbolcu bulundurabilecek. Müsabaka isim listesi ve A Takım Listesi için en fazla 14 yabancı uyruklu futbolcu yazabileceklerdir.
 • 2023-2024 Futbol Sezonunda Spor Toto 1. Lig kulüpleri, aynı anda sahada en fazla 5 yabancı uyruklu futbolcu bulundurabilecek. Müsabaka isim listesi ve A Takım Listesi için en fazla 8 yabancı uyruklu futbolcu kaydedebileceklerdir.

Yapılan açıklamaya göre, söz konusu kararların detayları 1. Transfer ve Tescil dönemi öncesinde açıklanacak.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun resmi açıklamasıyla, 2023-2024 futbol sezonunda yabancı kuralının mevcut şekliyle devam edeceği kesinleşti. Bu kararın Türk futbolunun gelişimi ve yerli oyuncuların daha fazla şans bulması hedefiyle alındığı belirtildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli